Yaşar Kemal – Ortadirek pdf E-Kitap Oku İndir

Yaşar Kemal – Ortadirek pdf E-Kitap Oku İndir

Lisans
Dil
Dosya Boyutu
Üretici
İşletim Sistemi
Eklenme Tarihi6 ay önce
Kırık link bildir Yorum Yaz
Hemen indir ()
254 kez indirildi

Puanlama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Çukurova dağ köylüleri yazın ovaya inip ağa tarlalarında pamuk toplar, güz yağmurları başlayınca yerlerine dönerler; yıl boyu geçimleri, bu çalışmadan alacakları üç beş kuruşladır. Ovaya inme vaktini her yıl. Yalak köyünde, Döngele dikenine bakarak Halil Emmi tayin eder. Halil yaşlanmıştır, köylüleri peşine takıp ovaya, at sırtında inebilir. Köydeki tek at Meryemce Ana’nındır, Meryemce ile de arası açıktır koca Halil’in, Muhtar Sefer de köylüsünü gözetmez, ağa tarafını tutar: En verimsiz, kazancı en az tarlalar.

Yalak köylülerine düşer. O yıl kervan yola düzülür. Uzunca Ali çok sıkıntılıdır: Analığı Meryemce ata binmiştir; karısı Elif, çocukları Hasan, Ummuhan ve kendi, yürümektedir; küheylan çok yaşlıdır. Kafile gece yol alır, gündüz dinlenir. Koca Halil’in kesildiğini gören Ali, anasının terkisine Halil’i de bindirir; Meryemce çok kızar buna. Bir gün yolda şiddetli bir yağmur bastırır, köylü yürümeyi hızlandırır, ormana sığınır; geride at sırtında Meryemce ve Halil kalmışlardır. At çöker, kalkamaz. Halil ormana gelir, durumu anlatır.

Ertesi gün köylüler yollarına devam ederlerken Ali, karısı ve çocuklarıyla döner, anasını bulur, ormana getirir, sonra köylüye yetişebilmek için gene düşerler yola. Küheylan ölür. Meryemce, atın Halil’i bindirdikleri için öldüğünü söyler durur, oğluna çıkışır. Ali anasını sırtlar; bir onu götürerek, bir dönüp gelip yükleri alarak, bitkin – harap yollarına devam ederler. Muhtar Sefer, köylülerini gene aldatmış, onları kozasız, verimsiz bir pamuk tarlasına sokmuştur.

Ali ile Meryemce’nin ilerdeki kaderleri, Yalak köyünden başka kimselerinkiyle birlikte, yazarın Ortadirek’ten sonra kaleme aldığı Yer Demir, Gök Bakır romanının konusudur; onun da devamı olan Ölmez Otu ile bu üç roman, birbirini tamamlar, “üçlü” olur.

254 kez indirildi